Nem szeret hason feküdni a kisbabám! Mit tegyek?

Szülőként teljesen frusztráló, ha több irányból is azt a szigorú javaslatot kapod, hogy kisbabád naponta 20 percet folyamatosan feküdjön hason akkor is, ha közben egyfolytában sír.

Mi is a cél? Az a cél, hogy a hasra helyezett baba a hónapok teltével a vízszintestől egyre magasabbra tudja emelni a fejét és középhelyzetben megtartsa. Ép idegrendszer esetén ez természetes, önmagától kialakuló folyamat. Az idegrendszer érése, a normál izomtónus, valamint a nyak, -vállöv, -törzs izmainak erősödése teszi lehetővé hogy a baba 4 hónapos korára alkarján támaszkodva stabilan tartott fejjel nézelődjön. Amikor elfárad, oldalra fordított fejét leteszi, karjait hajlított könyökkel, feje mellé emelve lazán tartja. Ebben a pihentető hasonfekvő helyzetben képes mindkét irányba fordítani a fejét.

Ha a kisbabád hason alvós, akkor ébren sem idegen neki ez a testhelyzet. Ha csak háton, vagy oldalán fekve alszik és nap közben nem kedveli a hasalást, akkor célszerű ehhez fokozatosan hozzászoktatni.

Hogyan is fogjunk hozzá? Tippek:

  • félig fekvő helyzetben helyezkedj el az ágyban és tedd a mellkasodra a kisbabádat, így a feje magasabban helyezkedik el, mint a törzse, könnyebben tudja emelni a fejét
  • lásd előző+ hozd alkartámaszba a karjait
  • puha szőnyegen tedd hasra, mellkasa alá tegyél összetekert törölközőt úgy hogy a könyökén támaszkodjon
  • csak hozd alkartámaszba, két kezeddel oldalról segíts megtartania a támaszt, így a fejét is magasabbra tudja emelni
  • hátáról hasára forgasd át, tartsd a nyűgösködés kezdetéig hason, majd fordíts vissza a hátára. Érdemes forgatás közben többször rövid ideig hason megtartani a babát. Ekkor sokat segít ha kontrasztos, színes könyvvel, játékkal, csörgővel, vagy a nagyobb testvérke bohóckodásával fenntartod a figyelmét.

Így lesz szemfüles a csöppséged J:

  • hasonfekvésben a fej forgatásának, majd felemelésének képességével a baba önállóan sok-sok látható, hallható élményhez jut
  • a középhelyzetben megtartott fej helyzete a szemmozgató izmok preciziós munkáját, a valódi térlátás kialakulását támogatja
  • a fej emelésének és törzstől független mozgásának mértéke az egyensúlyszerv fejlődését jelentősen befolyásolja, működésekor az érzékszerekkel szoros kapcsolatban áll
  • a kézhasználat újabb fejlődési szintje amikor hason előre nyúl váltott karral a játékért, képes megfogni, magához húzni és megnézegetni, csócsálni. Ehhez a szem és kéz összehangoltsága szükséges.
  • a későbbi hónapokban megjelenő forgás, kúszás, mászás mind a hasonfekvő helyzetből indulnak majd.

 

A törzs és/vagy végtagok kifejezett izomtónus eltérése (fokozott vagy laza tónus), ferde nyak tartás, az anyaméhben felvett tartások fennmaradása és még számtalan más eltérés hátráltatja a baba önálló, akaratlagos mozgásainak kialakulását. A probléma korai felismerése fél siker, oldjuk meg minél hamarabb!