Ha Ön hasonló tüneteket észlel – akár akut vagy akár régóta fennálló- és orvosról, orvosra járva sem derül fény a probléma okára, kérem, engedje meg, hogy ejtsek néhány szót az úgynevezett piriformis szindrómáról.
Fájdalom a farizom környékén, lábzsibbadás?
Ha Ön hasonló tüneteket észlel – akár akut vagy akár régóta fennálló- és orvosról, orvosra járva sem derül fény a probléma okára, kérem, engedje meg, hogy ejtsek néhány szót az úgynevezett piriformis szindrómáról.
A piriformis szindróma az alagút szindrómákhoz tartozó jelenség. Lényege, hogy szervezetünkben az izmok, ínak, csontok által határolt területeken un. „alagutak” jönnek létre. Ezen alagutakban futnak a szervezetünket behálózó erek és idegek. A szindróma akkor alakul ki, ha valamilyen oknál fogva ezek a képletek túlzottan nyomás alá kerülnek, ezzel vérellátási és/vagy beidegzési zavart okoznak.
Izomrendszerünk egyik alkotója a kis körte alakú piriformis izom (musculus piriformis), mely mindkét oldalon mélyen a farizmok alatt a keresztcsontról a combcsont tomporához fut. Feladata az alsóvégtagok csípőből indított kifelé forgatása. Ezen izmok alatt fut szervezetünk legnagyobb idege az ülőideg. Ha ez az izom valamilyen hatásra zsugorodik, nyomást gyakorol az ülőidegre és megjelenik a farba, alsóvégtagba kiterjedő fájdalom, zsibbadás.
A panaszok jellegét és tünettanát illetően az ágyéki gerincből eredő betegségek megjelenési formáihoz nagyon hasonló, ezért ritkán diagnosztizálják. Orvoshoz fordulva, a tünetek elmondása szerint gyakran gerincsérvre gyanakszanak (a porckorong kitüremkedése miatt nyomja a kilépő ideggyököt). A kettő között azonban van némi különbség, ám érdemes képalkotó vizsgálatot (MRI, CT) végezni, hogy valóban meggyőződjünk a tünetek okáról. A gerincsérv elsősorban a deréktájon jelentkezik először és a későbbiekben találkozhatunk az alsó végtagba megjelenő éles, szúró, villámcsapás szerű fájdalommal. A piriformis szindrómához általában nem kapcsolódik deréktáji panasz, a fájdalom rendszerint a far közepénél kezdődik és a comb hátsó részén fut végig, akár kiterjedhet egészen a lábujjakig is. Jellemző lehet még a keresztcsonti fájdalom, ülés nehezítettség, egyoldali érzészavar az alsóvégtagban stb..
A szindróma kiváltó okai:
Terápia:
Mivel ez az izom szerkezetéből kifolyólag is fokozott tónusra, zsugorodásra hajlamos, így érdemes foglalkozni vele. A következő nyújtó gyakorlatok otthon is egyszerűen elvégezhetők az izmok egészsége érdekében.
Ha kíváncsiak vagyunk, hogy milyen állapotban van a piriformis izmunk, tegyük a következőket:
Ha ez előző gyakorlat során különösebb húzó érzést nem érzékeltünk, nehezíthetjük a gyakorlatot a következőképpen:
A folyamatot legalább 3x ismételjük meg, majd tartást cserélve végezzük el a gyakorlatot a másik oldalon is.
(30) 508 0972
devai.fizio@gmail.com