Nagy Lilla gyógytornász kolléganőnk cikke egy gyakori problémáról és a lehetséges megoldásról
Várandósságból visszamaradt, feltűnően előredomborodó hasad van?
Ha a fent említett esetet tapasztalod, nagy valószínűséggel az egyenes hasizmok rostjainak szétnyílásával (rectus diastasissal) állsz szemben. A két izomköteg között elhelyezkedő hártyás terület (linea alba) megnyúlása miatt az izomrostok távolodnak egymástól, szétcsúsznak, gyengébbek lesznek, működésük így nehezebb.
Kialakulásának hátterében több tényező is állhat, elsőként említve a túlsúlyt. A „fő gonosz” a zsigeri szervek közé halmozódó zsírszövet, mely előredomborítja a hasfalat, túlnyújtja a hasizmokat. A nehéz tárgyak gyakori emelése (nehéz fizikai munkát végzők), genetikailag öröklődő kötőszöveti lazaság, a helytelen testtartás is mind hozzásegít a probléma kialakulásához. Leggyakrabban a várandós kismamák körében fordul elő, de az előbbiekből kiindulva látható, hogy férfiakat is érint a probléma. Gyakoribb azon kismamák körében, akik keskeny medencével rendelkeznek, továbbá ikerterhességnél, vagy nagy súlyú magzat esetében.
A várandósság alatt a szervezetnek rövid idő alatt kell alkalmazkodnia a magzat növekedéséhez, melyet elsősorban a hasizmok rostjainak lazításával ér el. Ezt elsősorban az ún. relaxin hormon felszaporodása teszi lehetővé. Ez a folyamat fiziológiásnak tekinthető mindaddig, míg az egyenes hasizmok egymáshoz viszonyított helyzete nem haladja meg a 2 ujjnyi távolságot. Jellemzően a terhesség utolsó harmadában alakul ki és a szülést követő időszakban válik látványossá.
Vizsgálata:
Miért baj, ha 2 ujjnyinál nagyobb a rés?
Ez az ártalmatlannak tűnő jelenség nem csak esztétikailag jelent problémát, de egyéb következményei is ismertek. Mivel törzsünk elülső támasztó rendszerét a hasizmok képezik, ezek nem megfelelő működése és gyengesége miatt rossz lesz a tartásod, fáj a derék és a hát. A hasi szervek előre nyomódásával pedig sérv is kialakulhat.
Ebben ad neked segítséget a gyógytornász:
Ezeket kerüld:
Ezeket betartva jó eséllyel előzhető meg a diastasis kialakulása. Amennyiben kórós eltérést tapasztal, érdemes szakemberhez fordulni a hatékony és egyénre szabott kezelés érdekében!
Íme pár alapgyakorlat:
A gyakorlatokat naponta többször, 8-12 ismétlésszámmal végezzük. A megfelelő fejlődés és hatékonyság érdekében csak akkor válts nehezebb gyakorlatokra, ha az alapgyakorlatok már pontosan és könnyen végzed!
Ha további segítségre van szükséged, vagy kérdésed merül fel, keress minket!
Nagy Lilla
gyógytornász
Dévai Fizioterápia
(30) 508 0972
devai.fizio@gmail.com