Mellkas mobilizáció

Miért fontos a mellkas megfelelő mobilitása?


Gondoljunk csak bele, megfelelő mellkas mobilitás nélkül, milyen lenne a napindító nyújtózkodásunk vagy egyáltalán milyen minőségű lenne légzésünk? Mozgásaink meghatározzák létünket, mindennapjainkat, tevékenységeinket. Ha ebbe a rendszerbe már egy alkotóelem nem megfelelően működik, az kihat a többi elemre is. Mellkasunk mozgásaihoz szorosan kapcsolódnak vállízületeink, vállövünk, lapockáink, gerincünk és végtagjaink mozgásai is. Nem megfelelő funkció esetén a rendszer többi alkotórésze is lekorlátozódik, nem beszélve izmaink, szöveteink állapotáról, hisz azok is meghatározzák mozgásainkat.
Mellkasunk megfelelő mobilitását megannyi tényező befolyásolhatja, illetve mobilitásának korlátozottsága számos egyéb élettani és mozgásszervrendszeri folyamatot befolyásol, melyek oda-vissza hatnak egymásra, mint egy ördögi kört létrehozva.


Mik lehetnek ezek a tényezők?


LÉGZÉS
Legfőbb légző izmunk, a rekeszizom helyes működése: belégzéskor összehúzódik és lesüllyed, így a mellkas térfogata megnő, az alsó bordák és a hasüreg körkörösen tágulnak, elernyedése során jön létre a kilégzés. Elválasztja a mellkast a hasfaltól, a rekeszizom mozgása masszírozza a hasi szerveket, hatása jótékony az emésztési folyamatokra, valamint erősíti a tüdő és szív munkáját is. Ha jól működik a rekeszizom és rugalmas mellkasunk mozgása, akkor jobb lesz szöveteink oxigenizáltsága, mozgásaink szabadabbá válnak, végtagjaink könnyebben mozognak, testhelyzetváltoztatásaink rugalmasabbak lesznek. Helytelen légzésminta kialakulása következtében (amelyet helytelen testtartás is okozhat) a rekeszizmunk működése is helytelenné válik: nem fog megfelelően tágulni a hasfalunk, a hasűri nyomás csökkenésének következtében pedig a gerinc elveszti belső (core) stabilitását, a mellkas felső része túlműködik, a vállak megemelkednek és előre billennek, a légzési segédizmok veszik át a munkát, mely által felszínessé válik a légzés, és feszültség keletkezik test szerte, mely hatására izomtónus zavarok jönnek létre.
A rekeszizom feszessége, letapadása hátterében többek között az ülő életmódból eredő mozgáshiány, nem megfelelő folyadékbevitel, fokozott stresszelés, nagy mennyiségű zsigeri zsír vagy éppen a várandósság is állhat.
A rekeszizom aktiválásával tudjuk annak működését támogatni: pl.: háton fekvő testhelyzet, lábak nagy labdára helyezve, csípő/ térd derékszögben hajlítva. Mély belégzéskor a levegőt irányítsuk a mellkas hátsó és oldalsó részébe (kezeinket oda is helyezhetjük), majd engedjük kiáramolni a levegőt a tüdőből. Mintha egy nagy lufi lenne a mellkasunk és a hasunk, mely belégzéskor egyformán fújódik fel minden oldalon.
A rekeszizom és a mély hasizom működésének összehangolása: pl.: ülő helyzetben állítsuk be a testtartásunk és fejtetővel nyújtózzunk felfelé, állunkat enyhén biccentsük lefelé. Az ujjakat helyezzük oldalt hasunkra, belégzéskor a levegőt a mellkas oldalsó, hátsó részébe irányítsuk, közben ujjaink alatt érzékeljük a mély hasizmok aktiválódását.


GERINC MOZGÉKONYSÁGA
A görnyedő, mozgásszegényéletmód következtében mellkasunk és gerincünk mozgásai beszűkülnek, amelyet a légzésminta torzulása is kéz a kézben követ. Megfelelő mozgás hiányában izmaink leépülnek, nem a nekik szánt funkciót látják el, mely krónikus myofasciális fájdalmakhoz vezethetnek.

TESTTARTÁS
Ha a core izmok (hasüreget körülvevő mély stabilizáló izmok) nem működnek megfelelően, elveszítjük belső támaszunkat, ezáltal a gerinc stabilitását. Ilyenkor a test megtartásába, stabilizálásába bekapcsolódnak a felületes izmok (test mozgatásáért felelnek), ami nagyobb energia befektetéssel jár, mozgásaink elveszítik összehangoltságukat és úgy szintén izomtónus zavarokhoz vezethetnek, illetve helytelen/ rögzült testtartásunkat fenntartják.

IZÜLETI ÉS BORDA BLOKKOK
A mozgásbeszűkülés hatására ízületi és borda blokkok alakulhatnak ki (valamilyen helyzetben rögzülnek), melyek ízületi fájdalmakhoz, mozgás-szervrendszeri panaszokhoz, izomtónus zavarokhoz is vezethetnek. Ha valahol valami nem a neki szánt terjedelemben és mozgáspályán mozog, akkor bizony más területeken: szomszédos ízületeken túlmozgást/túlterhelést hoz létre, egyéb izmokon/ kötőszöveten feszülést, gyengülést, össze-és letapadásokat eredményezhet, melyek előbb-utóbb panaszokhoz vezethetnek. A bordák is tudnak rögzülni be vagy ki légzési helyzetben, mely fenntartja a helytelen légzési mintát és légzési fájdalmakhoz is vezethet.
Összefoglalva a mellkas megfelelő mobilitása elengedhetetlen a megfelelő légzés, testtartás, izomtónus egyensúly, valamint a gerinc mobilitás és stabilitás kialakításának és fenntartásának céljából.

Mivel lehet segíteni?

Helyes technikával, rendszeresen végzett légző gyakorlatokkal, mellkas és gerinc mobilizáló gyakorlatokkal, mély izomerősítő gyakorlatokkal, megfelelő törzs – medence kontroll kialakításával, tartáskorrekcióval.