Sokaknak, ha hasizom erősítésről van szó, a felülés jut eszükbe, pedig azt, ha nem megfelelően végezzük, még árthatunk is magunknak. A felülről indított hasizom gyakorlat nem erősíti egészében a hasüreget körülvevő izmokat együttesen, mi több a gerincre nagy behatású nyomóerő kerül, ami különböző panaszokhoz is vezethet, illetve egy már meglévő fokozott gerinc görbületet is tovább ronthat.
Mi az, ami a leghatékonyabb megoldás?
A core izmok erősítése, ami egyszerre erősít és stabilizál. Ami által a testtartás is javul/javítható vagy a „helyes” vagyis biomechanikailag kevésbé terhelt testhelyzet
kialakítható, funkcionalitás fenntartható.
Mik a core izmok? (legfontosabbak)
Törzsizmok: mély és felületes rétegeik egyaránt, így a medencefenék izmai, haránt hasizom, külső és belső ferde hasizom, egyenes hasizom, gerincfeszítő izmok és a rekeszizom. Ezeket mind, tehát egyszerre érdemes erősíteni, és mivel ezek stabilizálják a gerincet, így számos gerinccel kapcsolatos panasz megszűntethető vagy meg is előzhető általa pl: derékfájdalom.
„Amit tehát core-nak nevezünk, valójában egy összefüggő, mély belső egység, amely behálózza a teljes testet, és amit tömegek kevernek össze a felületes izmok, főképp az egyenes hasizom túlzott aktivitásával, azaz a „kockahassal” (Feövenyessy Krisztina).
Hogy is kell végezni őket?
Fontos szempont a medence és törzskontroll megfelelő kialakítása/ megtartása mellett, a gerincet körül ölelő izmok (elölről, hátulról, oldalról, felülről, alulról) egyidejű munkája a gyakorlatok során. Kihangsúlyozottan fontos a precíz gyakorlat kivitelezés, ezért ha nem vagy biztos a dolgodban, kérd segítségünket!
Pár gyakorlati példa az erősítésükre, melynek bemutatását kedves páciensüknek ezúton is köszönünk!
Statikus és dinamikus core erősítő gyakorlatokat Facebook oldalunkon pár perces videóban láthatsz. Tegyél egy próbát, csináld végig te is! A videóért kattints IDE!
(30) 508 0972
devai.fizio@gmail.com