Az egyensúlyozás

Tudtad ?
Egyensúlyunk térben és időben való megtartásához komplex mozdulatok láncolata (koordináció) szükséges! A jó propriocepcióhoz (testhelyzet érzékelés) pedig nem utolsó sorban megfelelő (kötő)szöveti állapot szükséges!

  • amihez rendszeres testmozgásra, megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra és stressz mentes életre is szükség lesz!

Hogy kapcsolódnak ezek össze ?
Kutatások alapján elmondható, hogy a fascia (kötőszövet) egy idegvégződésekben bőségesen gazdag rendszer.
A felületes fascia közvetlen a bőr alatt található, ahol a felszínes nyirok is folyik. Immobilis és adhezív (vízhiányos) állapot hatására a fascia kiszárad, megvastagszik, mely hatására nyirok pangás és ödéma alakul ki.
A felületes/ bőr alatti fasciában a nociceptorok (fájdalom~veszély érzékelő receptorok) 80 %-a található, melyek folyton küldik az információt a központi idegrendszernek (nem jó minőségű fascia ->; fájdalom érzékelő receptorok ->; derékfájdalom). Illetve a proprioceptorok (izomnyúlás vagy feszülés érzékeléséről, ízületek helyzetéről, a test helyzetéről küldik az információkat az agynak) 95% található itt. Ez azért lényeges, mert a kialakult vízhiányos, adhezív állapot következtében a propricepció romlik, a nem megfelelő szöveti struktúra miatt így a proprioceptorok nem tudnak jó minőségű információt küldeni az agynak, ebből következhet az instabilitás, egyensúly érzék vesztés és számos egyéb funkcionális zavar léphet fel test szerte.

Érdekesség! Stressz hatására szöveteink, izmaink megfeszülnek, melynek hatására a fascia állapota úgy szintén rossz minőségű lesz, mely nagyban hozzájárulhat például egy krónikus derékfájdalom kialakulásához.

Miért is fontos az egyensúlyunk?

Az egyik lábról a másikra történő átállás, azaz a járás vagy bármely testhelyzet változtatással járó tevékenység is az egyensúlyt biztosító rendszerek közös munkájának gyümölcse, melyre nap mint nap szükségünk van!
 Egyensúlyunk több érzékszervünk összehangolt működésének az eredménye.

  • Látás
  • Propriocepció (a bőr nyomásának, az izmok, inak, ízületek állapotának, pillanatnyi működésének érzékelése a szenzoros receptorok révén – melyek a központi
    idegrendszer felé továbbítódnak)
  • Vesztibuláris rendszer (a belső fülben elhelyezkedő érzékszervek, a fej helyzetének és mozgásainak lekövetése)
    A beérkező információkat az agyunk összesíti és a feldolgozott információk alapján utasításokat küld a látószervnek és a mozgatórendszernek, hogy testünket a megfelelő helyzetbe hozza az egyensúly megtartásához.

Ha a három rendszerből bármelyik működése sérül, az agyunk nem tudja pontosan leképezni a helyzetet, egyensúlyunk bizonytalanná válik és ezáltal instabillá válunk. Ez többek között számos sérüléshez akár fiatal korban ficamhoz, időskorban (pl. elesésből származó) töréshez vezethet.

Mit tehetünk egyensúlyunk javítása vagy megőrzése érdekében? 

  • Mozogjunk-mozogjunk!
  • Fogyasszunk megfelelő mennyiségű vizet!
  • Foglalkozni kell a fasciával is! (manuálisan vagy dinamikus fasciatréninggel)
  • Ki kell alakítani és fent kell tartani átalános ízületi mobilitásunk, az általános izomegyensúlyt, valamint az általános stabilitást!
  • Fokozzuk a propriocepciót, növeljük a szenzoros bejövő jelek számát! Például instabil felszínekkel!
  • Végezzünk egyensúly gyakorlatokat!
  • Mosolyogjunk! 🙂